Aktualności

Tuesday, 30 June 2020 00:00

There are no translations available.

z-miloscia

 

 

 

Historia polskiego przemysłu włókienniczego

 

 

Pojęcie „naturalna odzież” od dłuższego czasu kształtuje trendy użytkowników tekstyliów. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko niektórzy producenci są w stanie zapewnić naturalność tkanin i dobrą jakość swoich produktów.

 

Czy wiesz, że nadal znaczna część surowców włókienniczych do produkcji ubrań powstaje w Polsce? Mamy bogatą historię i potrafimy zachować tradycję, przekazując to, co najlepsze następnym pokoleniom. Koncentrując się na jakości, potrafimy stawiać czoło olbrzymiej dalekowschodniej konkurencji. Teraz konsumenci oprócz ceny odzieży, zwracają uwagę na skład tkaniny, funkcjonalność ubrań i wzornictwo. Wiemy o tym i codziennie staramy się sprostać Waszym oczekiwaniom.

 

Jesteśmy jednym z polskich liderów w zakresie produkcji tkanin wełnianych, który od ponad dwudziestu lat wyznacza nowe trendy wśród producentów wyrobów z tkanin, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pielęgnujemy tradycje, które kształtowały się w naszym regionie od ponad kilku stuleci.

 

Stulecia doświadczeń


Współczesne polskie włókiennictwo, związane z bogatą historią regionu bielskiego. Tutaj u stóp Beskidów nigdy nie brakowało czystej, górskiej wody, która jest niezbędna w procesie farbowania i wykańczania tkanin, a wypasane na górskich halach owce dostarczały potrzebnej wełny najwyższej jakości. Tak oto już od stuleci powstawały tutaj cechy, manufaktury
i fabryki.

 

Na początku XVIII wieku - Bielsko stało się największym ośrodkiem rzemiosła w księstwie cieszyńskim. Tutejsze sukna były uznane za najlepsze spośród wyrobów śląskich i czeskich. 

Z różnych źródeł dowiadujemy się, że w 1734 roku w mieście pracowało już 271 majstrów tkackich, a wykończaniem tkanin zajmowali się wyspecjalizowani specjaliści - postrzygacze sukna. Działały również liczne działały farbiarnie i kilka foluszy, którzy dbali o zwiększanie zwartości tkanin, które trzeba było zmiąć i zgnieść, zwilżając wodą, zwykle ciepłą,
z różnymi dodatkami. Dlatego właśnie wełna ściągała się i kurczyła, zyskując na gęstości, grubości i trwałości.

 

Już w latach sześćdziesiątych XVIII wieku w Bielsku ruszyła pierwsza manufaktura wełniana. Sprzedażą zajmowali się kupcy-hurtownicy. W tamtym czasie udało się również pozyskać nowe rynki zbytu: rynek węgierski oraz kraje imperium tureckiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku sukiennictwo cechowe miało największy rozkwit - w czasie trwania wojen napoleońskich, zaopatrywały one wojska. Na początku lat XIX za sprawą pierwszych maszyn włókienniczych oraz maszyny parowej, nastąpił przewrót w dotychczasowym sposobie produkcji. 

Na początku lat czterdziestych powstały już pierwsze pełnowydziałowe fabryki sukna, w których uruchomione były wszystkie procesy związane z produkcją i pielęgnacją tkanin wełnianych: od prania wełny poprzez przędzenie, tkanie i farbowanie do wykończania.

 

Na początku XX wieku w Bielsku działało już 75 większych i mniejszych fabryk sukna, przędzalni, farbiarni, tkalni i zakładów apretury, w Białej było ich 15. Wyroby włókiennicze wyprodukowane w tym regionie trafiały do odbiorców na wszystkich kontynentach.

 

W latach 1918 – 1939 - ośrodek bielsko-bialski było drugim po Łodzi centrum włókienniczym Polski, ale wysokogatunkowa bielska wełna przodowała na całym świecie.

 

W czasie Drugiej Wojny Światowej w Bielsku, Białej i okolicy działało już około150 zakładów produkcyjnych. Zapewniały one tkaniny dla przemysłu zbrojeniowego.

 

W późniejszych latach, jak wiadomo, nastąpiło unowocześnienie sposobów produkcji. Napływ towarów z Azji oraz zastępowanie naturalnych materiałów syntetykami osłabiły pozycje fabryk, które nadal pragnęły dostarczać produkt najlepszej jakości. Jesteśmy jedynym kontynuatorem tych wielowiekowych tradycji.

 

Najwyższa jakość to nie tylko slogan

 

Rytex Sp. z o.o. specjalizuje się w produkcji tkanin wełnianych. Nasze technologie są zgodne z strategią zielonej transformacji cieszą się szczególnym zainteresowaniem branży w ostatnim czasie, utrzymujemy wysokie standardy, potwierdzone licznymi certyfikatami.

 

Pragniemy dostarczać najwyższej jakości tkaniny dla naszych Klientów w Polsce i za granicą.

 

Chcesz poznać nas bliżej? Skontaktuj się z naszym konsultantem.

 

 

 


 

 

 

 

rytex-aktu-2

 

Zrównoważona moda - trend XXI wieku

 

 

W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami eko, również w świecie mody. Pojęcie zrównoważona moda lub inaczej – moda ekologiczna – stało się integralną, częścią światowej filozofii designu. Na co dzień jesteśmy świadkami gwałtownego wzrostu liczby marek i inicjatyw na rynku, również w branży tekstylnej.

 

Konsumenci większości produktów i usług na całym świecie domagają się radykalnych zmian, przejrzystości, odpowiedzialności społecznej ze strony marek i firm produkcyjnych, zarówno dużych, jak i małych. W branży tekstylnej zauważamy promocję eksploatacji odzieży używanej, wprowadzanie recyclingu oraz ogólny trend odrzucenia plastików jednorazowego użytku.

 

Przebudzenie świadomości stało się faktem, na który już nie można nie reagować, jeżeli chce się nadal prowadzić biznes. Wydarzenia tego roku jeszcze bardziej utorowały drogę nowej dekadzie praktycznych zmian w tej branży.

 

Czy taka moda się utrzyma? Jesteśmy przekonani, że TAK!

 

Trendy konsumenckie i statystyki dotyczące zrównoważonej mody pokazują niektóre z ogólnych prądów, które mogą dominować w najbliższym czasie. Skupmy się na niektórych z nich.

 

 

Światowe marki – przepis na sukces

 

Obserwując świat modowy znajdziemy mnóstwo przykładów zbliżania nas do tego, co naturalne. Na Berlin Fashion Week już w 2016 roku zaskoczyła wszystkich młoda projektantka, Mayya Saliba, która zaprezentowała swoją kolekcję z całkowicie ekologicznego, naturalnego włókna, wyprodukowanego z liści pozostałych po zbiorze ananasów. W tym roku znana marka Nike wprowadza na rynek kolekcje butów "Space Hippie" z zrecyklingowanych śmieci. Adidas tymczasem wprowadza modele, w który podeszwa jest wykonana z korka z dodatkiem kompozytowej wyściółki pochodzącej z recyklingu, a sznurówki z  w 100% z odzyskanego papieru. Primark zajął się zrównoważoną bawełną. Są firmy, które rzeczywiście zmieniają świat na lepszy. W innych przypadkach natomiast w świetle komunikatów medialnych po głębszej analizie możemy poczuć się po prostu oszukani chwytami marketingowymi.

 

Produkt nie jest „zrównoważony”, kiedy informuje o tym jego etykieta, tylko wtedy, kiedy rzeczywiście cały proces produkcji i dystrybucji został zmodyfikowany w taki sposób, by nie szkodzić środowisku.

 

Łańcuch wprowadzenia takiego produktu na rynek bardzo często komplikuje sprawy. Zdarza się, że podwykonawcy w cale nie stosują wspomnianej technologii.

 

 

Jak to wszystko działa w Rytexie?

 

W naszej firmie działającej na rynku od ponad dwudziestu lat dbamy nie tylko o ekowizerunek, ale przede wszystkim o ekotechnologie. Działamy zgodnie ze strategią zielonej transformacji. Nasze tkaniny wełniane są biodegradowalne, nie zanieczyszczają środowiska. Wprowadziliśmy taką technologię produkcji, opartą na cyklu zamkniętym, która umożliwia pozyskiwanie surowców z własnego recyklingu. Spełniamy oczekiwania naszych Klientów, tworząc nowe tkaniny wełniane, opierając się na naturalnych kolorach wełny.

 

 

Bądź odpowiedzialny. Wybieraj styl eko. Twórz modę. RAZEM Z RYTEX.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

gazeta rytex Miasto murali, nagłowek z gazety kurier BB. 

 

20.11.2019 Środa

 


 

W dniu dzisiejszym rozpoczeły się Międzynarodowe targi tekstylne FAST TEXTILE. Zapraszamy Państwa na nasze stoisko nr 546. 

 

 

fast

 

 

 

 

 

 

 

 06.06.2019 r. Piątek

 

W dniach 10-12.06.2019 r w Kielcach odbędzie się XX Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów. Znajdą nas Państwo w pawilonie D nr 82.

 

22.03.2019 r. Piątek

 

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się  Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia 2019 w Poznaniu. Znajdą nas Państwo w pawilonie nr 7 stoisko nr 15. 

 

20190322 095114

 

20190322 101042

 

 

18.03.2019 Poniedziałek

 

Drodzy Państwo, zapraszamy do odwiedzenia  - Targów Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia 2019 w Poznaniu, które odbędą się w dniach 22.03-23.03.2019 r.

Znajdą nas Państwo w pawilonie nr 7 stoisko nr 15.   

 

 

  sakralia 2019 z dat grafika

 

 

26.04.2018 Poniedziałek Święta Wielkanocne 

 

 

Drodzy Państwo informujemy, że sklep Rytex będzie nieczynny w dniu 30.03.2018 ( Wielki Piątek). Wszystkie zamówienia będą realizowane od dnia 03.04.2018 (Wtorek).

 

 

21.03.2018 Środa

 

Szanowni Państwo informujemy, że wkrotce w Naszym sklepie zagości nowa tkanina taka jak:

 

Sukno idealne do rekonstrukcji munduru Związku Piłsudczyków RP. Tkanina jest odzworowana z munduru Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

 

9618-13

 

 

 

17.11.2017 Piątek

 

Trwają targi FAST TEXTILE  w Nadarzynie koło Warszawy. Zapraszamy serdecznie do PTAK WARSAW EXPO na nasze stoisko znajdujemy się w HALI C STOISKO 118 T.

 

 

TARGI1

 

 

 

TARGI2

 

 

TARGI3

 

 

 14.11.2017 Wtorek

 

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Nas na tegorocznych targach FAST TEXTILE Międzynarodowe Targi Tekstylne, którę odbędą się w dniach 16-18 listopad w PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie koło Warszawy. 

 

post1

 

 

06.11.2017 Poniedziałek

 

Zaprszamy do nowo otwartego sklepu internetowego.